T.A.T. Testi Nedir?

Life Length Telomere Analysis Test (T.A.T.) kan örneklerinden elde edilen lökosit hücrelerindeki DNA’ların ucunda yer alan telomerlerin uzunluğunu ölçen bir test metodudur. T.A.T. ile alttaki pembe noktalar ile boyanmış olan ve DNA’nın sadece 10.000’de 1’i uzunluğundaki telomerlerin uzunlukları ölçülür. Bu ölçüm nano ölçekte yani milimterenin milyonda 1’i ölçeğinde ve %5 hassasiyet düzeyi elktron mikroskopları ile yapılmaktadır.

telomeres

Bu testin en önemli farkı, alınan kan hücrelerinden elde edilen yaklaşık 100.000 lökosit hücresinin en kısa telomerlerini ölçebilmesidir. Hücrenin yaşamına, tek bir kritik düzeyde kısa olan telomerin karar vermesi nedeni ile en kısa telomer uzunluğuna bakılmaktadır. Bu denli hassas olan bir durumda ortalama olarak verilen telomer uzunlukları yanıltıcı bilgi verecektir.

Life Length T.A.T. testi kritik düzeydeki telomer miktarını ölçer.

T.A.T. Testi Ne Amaçla Kullanılabilir? 

Telomer uzunluğu özellikle yaşa bağlı olarak gelişen hastalıklara olan eğilim konusunda hekimlere önemli fikirler sağlayabilir. Ayrıca telomer uzunluğu biyolojik yaşın en önemli ölçüsüdür. Bireyin tüm yaşamı boyunca yaptığı kişisel tercihlerinin herbiri telomerleri üzerinde olumlu ya da olumsuz etki bırakır.

Telomeri Kısaltan Tercihler: Sigara tüketimi / Yoğun Alkol Tüketimi / Karbonhidrat Ağırlıklı ve Yüksek Kalorili-Yağlı Beslenme Biçimi / Egzersizden Uzak Hareketsiz Yaşam / Yoğun Stres /

Yıllar içinde tüm bu tercihlerin telomer uzunluğu üzerinde kümülatif etkisi bulunur.

Kronolojik olarak 50 yaşında olmanız aslında tam olarak bir anlam ifade etmeyebilir. Eğer yukarıda listede olanlardan birkaç tanesini siz de uzunca bir süre yaptıysanız biyolojik yaşınız büyük ihtimal ile kronolojik yaşınızdan büyük çıkabilir. Bu da aslında yaşla ilişkili olan hastalıklara daha fazla eğiliminiz olabileceği anlamına gelebilir. Kısa telomerlerinizin olması sizi hemen bu hastalıklara yakalanacağınız anlamına gelmez ama yine de toplumun diğer bireylerine göre daha dikkatli olmanız ve yaşam tarzınızı değiştirmeniz konusunda bir uyarı işareti de olabilir.

 

Carol Greider on Short Telomeres

2009 Nobel ödülü kazanan Carol Greider: Kromozomal stabilite ve hücre yaşamına karar veren ortalama telomer uzunluğu değil kritik düzeyde kısa olan telomerlerin miktarıdır.