Telomer Tedavisi

Yaşlanmayı önlemek ve geri çevirmek binlerce yıldır insanlığın en büyük arzusudur. Böylece daha genç, sağlıklı ve uzun bir yaşamın olabileceğine inanılmıştır. Binlerce yıl gençlik pınarı arayışı ile insanlar umutlarını yaşatmışlardır. Acaba binlerce yıldır aranan gençlik pınarı hücrelerimizin tam içinde, DNA’nın uçlarında gizlenmiş olabilir mi? Bu sayede yaşlanmayı bir hastalık olarak tanımlayıp onu tedavi etmeye yaklaşmış olabilir miyiz? Bu soruların ikisine de telomer biyolojisi oldukça olumlu yaklaşımlar getiriyor.

Telomer’lerin DNA’nın ucunda genetik bilgileri koruyan parçacıklar olduğu yıllardır bilinmekle beraber onların hücrelerin yaşam saatini tuttan yapılar olduğu ise oldukça yeni bir bilgidir. Hatta 2009 yılında telomer konulu çalışmalarıyla 3 bilim insanı bu ödülü evlerine götürmüşlerdir. Telomerler hücrenin kendisini her kopyalaması ile kısaldığı bilinmektedir. Ve telomerler kritik düzeyde kısaldıklarında artık hücrenin yaşamı için sona gelinmiş olduğu sinyali verilmiş olur. Ve bedenimizdeki telomerlerin büyük kısmı doğumdaki 10.000 birimden 4.000 birime kısaldığında yaşlanma sebebi ile hayatımız sona erer. Bu teoriye göre insanın 120 yıl yaşam süresi vardır ve Hayflick Limiti olarak bilinir. Ne varki bugüne dek sadece 2 kişi 120 yaşını aşabilmiştir. Genellikle insanlar 80 yaşlarına kadar yaşar ve son yılları da yaşlanma hastalıkları ile geçirirler. Bu durum temelde yanlış beslenme, hareketsizlik, stres, inançlar gibi bir çok kompleks sorundan kaynaklanmaktadır.

telomer tedavisi

Son yıllarda yaşlanma hastalıklarını tedavi etmek yerine yaşlanmanın kendisinin tedavi edilmesine yönelik yepyeni bir anlayış gelişmektedir. Telomerleri uzun tutmak, hatta yeniden uzatarak daha sağlıklı, genç ve uzun yaşam mümkün olacak gibi görünmektedir. Bu yüzden telomer tedavisi son zamanların gündemdeki reverse aging yaklaşımlarının başında gelmektedir.

Reverse aging’e temel olan telomer tedavisi 4 aşamadan oluşur.

  1. Life Length Telomer Analiz Testi (TAT) ile biyolojik yaşın saptanması telomer tedavisinin 1. aşamasını oluşturur.
  2. Doktorunuz tarafından yaşlanma hızınıza ve yaşlandırıcı sebeplerininize uygun olan tedaviler, beslenme ve egzersiz programaları belirlenir, bu da telomer tedavisinin 2. aşamasıdır.
  3. TA-65 besin desteğinin yanısıra gerekli olabilecek diğer besin desteklerinin de telomer tedavi programına doktorunuz tarafından eklenmesi 3. aşamadır.
  4. 1 yıllık bir programın sonunda, Life Length Telomer Analiz Testi’nin tekrarlanarak elde edilen reverse aging (gençleşme) etkisinin ve telomer tedavisinin sonuçlarının analiz edilmesi son aşamadır.

Uygulanan tedavilerin telomer uzaması üzerindeki etkisi tedavinin başarısı için önemli bir gösterge olarak değerlendirilmektedir. Doktorunuz bu gelişime bağlı olarak tedavilerde gerekli değişiklikleri yapacaktır.

Telomer tedavisi ile genç kalabilmek ve hatta genç, fonksiyonel hale gelebilmek hedeflenir. Burada kullanılabilecek en temel yardımcılardan biri de TA-65 besin desteğidir.

Telomer tedavisi konusunda anti-aging.com.tr websitemizdeki Doktorlarımız bölümünde bu tedaviyi uygulayan en yakınınızdaki hekime ulaşabilirsiniz.